o problému


Proč nejsou v horách odpadkové koše?

Možná se ptáš, proč problém s odpadky nevyřešit instalováním odpadkových košů? Krkonoše jsou hory, volná příroda, divočina, a ne městský park. Lidé si jezdí do Krkonoš odpočinout od civilizace, a to je na horách právě to krásné, i přestože to s sebou nese nějaké nepohodlí v podobě snesení si vlastních papírů, pet lahví či zbytků jídla zase dolů.

Obsah odpadkových košů je nebezpečný pro zvířata

Odpadkové koše do volné přírody nepatří především kvůli divoké zvěři. Divá zvěř v odpadkových koších hledá snadnou kořist, což pro zvěř může mít fatální následky. Některé druhy odpadků, jako jsou například plechovky, sklo i plastové kelímky či sáčky, mohou zvířata dost ošklivě poranit.

Recyklační boxy na boudách

Právě kvůli zvěři nesmí mít venku volně postavené koše ani horské boudy. Proto jsme se rozhodli na některých partnerských boudách instalovat boxy na tříděný odpad. Tento vstřícný krok dovoluje turistům zbavit se svých odpadků i během horské túry. Stále by ale mělo platit, že co sis do hor přinesl, zvládneš si také odnést.

odpadky kontaminují půdu

Kromě toho, že odpadky kazí ráz nádherné a zdravé přírody, jí také ubližují. Rozklad plastů trvá stovky let a mikroplasty půdu kontaminují. Nejen plastový odpad, ale i plechovky či sklo navíc ohrožují zvířata žijící ve volné přírodě. Udělej správnou věc, jdi příkladem a staň se lovcem odpadků.

Pomáhej slovem i sdílením

1. cíl je Krkonoše uklidit. 2. cíl je změnit chování turistů, což je daleko těžší, ale my to s tvou pomocí zvládneme. Informuj lidi ve svém okolí o lovcích odpadků, o partnerských místech a možnostech třídit odpad na boudách. Sdílej svou aktivitu na Facebooku a Instagramu. Jdi příkladem. My už jsme s osvětou začali... teď je řada na tobě.

Jednodušší už to být nemůže

Vše, co potřebuješ k lovu odpadků, máš ve svých rukou a v hlavě. My jsme udělali maximum proto, abychom ti tvé snažení ulehčili. Pytle, boxy na tříděný odpad i toalety jsou ti k dispozici
u našich partnerů.