více o projektu ↓

Staň se lovcem odpadků

Miluješ hory a nedokážeš si představit život bez pořádného výšlapu do kopců a orosené odměny na horské boudě? Pak bys mohl udělat něco dobrého a užitečného pro tak krásné místo, jakým Krkonoše jsou. Bez ohledu na to, kdo páchá zločiny v naší krásné přírodě a znečišťuje ji, můžeš být ty tím, kdo se dokáže postavit na správnou stranu. Staň se lovcem odpadků a nebudeš litovat.

Proč lovit odpadky?

Možná si říkáš, proč zrovna ty bys měl být tím, kdo uklízí po druhých? Zamysli se. Právě svým počínáním ovlivníš nejen své okolí, ale i další turisty na horách. Našim cílem není jen do nekonečna sbírat odpadky pro druhých, ale ukázat lidem, že příroda není smetiště. Pokud někdo raději chodí po skládce než v čistých horách, pak v Krkonoších nemá co hledat.

odpadky a krkonoše v číslech

Dobrovolníci vysbírají 7 tun ročně

Každý rok se dvakrát koná akce, během které dobrovolníci a pracovníci správy národního parku uklidí Krkonoše. Nejčastěji sbírají PET lahve, plastové obaly, skleněné lahve, ale i zlomené lyže nebo odfouknuté rukavice a čepice.

pet lahev se rozkládá 100 let

Ohryzek od jablka najdete i po dvou týdnech. Papírový kapesníček se rozkládá 2 měsíce, plechovka 10 let, igelitová taška si v přírodě pobyde 25 let a skleněná láhev tisíce let.

V roce 2018 krkonoše navštívilo 3,8 mil. lidí

Loni se zvedla návštěvnost Krkonoš o 0.5 milionu. Bylo by to super, kdyby aspoň každý druhý návštěvník smýšlel stejně jako ty a své odpadky vyhazoval tam, kam patří.

Soutěž ukončena

Děkujeme všem Lovcům nejen za účast v soutěži a skvělé fotky, ale také hlavně za to, že jim na přírodě záleží a nenechávají v ní odpadky.

Sledujte nás na Instagramu! @lovciodpadkukrkonose

A všechny další lovce s hashtagem #lovciodpadkukrkonose

Články

O boji s odpadky píší také média. Přečti si něco o tom, jak jsou úklidové akce úspěšné, a to i díky tobě!

V Krkonoších o tři tuny odpadků méně!

V Krkonoších o tři tuny odpadků méně!

Tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků z řad veřejnosti vyrazily koncem minulého týdne na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky.

Čisté Krknonoše 2019

Čisté Krknonoše 2019

Přidejte se 4. 5. 2019 k dobrovolnické akci, která je součástí kampaně Ukliďme Česko, a pomozte uklidit naše krásné hory po zimní turistické sezóně.

Dobrovolníci uklízeli Sněžku, sesbírali přes sto kilo odpadků

Dobrovolníci uklízeli Sněžku, sesbírali přes sto kilo odpadků

Jarní akce Ukliďme Sněžku a pod Sněžkou se zúčastnily desítky dobrovolníků. Ti sesbírali asi 125 kilogramů odpadků.

Lovci odpadků Krkonoše

Projekt pod záštitou Evropské unie

Díky podpoře z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko jsme schopni zrealizovat tento skvělý projekt a bojovat za čisté Krkonoše.